Schilleri mälestuskivi

18. juulil 2009 avati Helmes  kuulsale saksa luuletajale Friedrich von Schillerile pühendatud mälestuskivi. Üritus toimus Helme valla, Tartu Saksa Kultuuri Instituudi ning Teaduse ja Kultuuri Sihtasutuse Domus Dorpatensis koostöös.  

Proua Elisabeth Dorothea von Gersdorf laskis juba Schilleri surma-aastal populaarsele luuletajale Helme mõisaparki mälestussamba püstitada. Ausammas oli 9 meetri kõrgune obelisk. Obeliskile olid kantud Schilleri sünni- ja surmadaatumid ning lõik tema luuletusest.

Pärast Elisabeth Dorothea ja tema abikaasa Moritz Friedrich von Gersdorfi surma park hääbus ja juba 19. sajandi keskel olid jäljed obeliskist kadunud. Tänu pargi rajaja pojale, Alexander von Rennenkampfile ja tema 1805. aastal ilmunud raamatukesele on obeliski kirjeldus meile teada.

Friedrich Schiller (1759-1805) oli silmapaistvamaid saksa poeete ja draamakirjanikke, kelle ood «Rõõmule» on tänapäeval saanud ühendatud Euroopa hümniks. Schiller ülistas oma teostes vabadust ja Inimese parimaid omadusi, mõistis hukka türanniat ja alatust, mis on talle toonud koguni «inimkonna õilsa advokaadi» hüüdnime.

Schilleri-vaimustust Baltimaades märgib veel teinegi 1813. aastal püstitatud mälestussammas Puhtu mõisapargis. Tema sünnimaal jõuti selleni alles 1830. aastal.  

Loe lisaks

Greaton

HELME VALLAVALITSUS       Tartu tn 20  68606 Tõrva         tel  766 8450        e-post   postipoiss@helme.ee