Uudised ja teated

Ala Põhikooli õppereis Pokumaale

22. september 2017

18. septembril sõitis Ala Põhikooli esimene klass ja lasteaia liitrühm Pokumaale.

Esmaspäeva hommikul lasteaeda jõudes nägin laste silmis elevust. Hommikusöögi lauas oldi kiired ja vaiksed, sest lapsed teadsid, et midagi ebatavalist hakkab toimuma. 

Kummik jalga, vihmajope selga ja juba tuligi buss. Suur rõõm näha esimese klassi lapsi ja koos roniti bussi. Turvavöö peale, muinasjutt mängima ja sõit võis alata. Kuhu? 

Õpetaja Evelyn Tamm kirjutas kevadel 2017a. keskkonnaprogrammi projekti „ Ala lasteaialaste ja põhikooli õpilaste osalemine aktiivõppeprogrammides“, mis sai positiivse vastuse. Nüüd siis algaski esimene õppekäikVõrumaal asuvale Pokumaale - osales kuusteist last ja neli täiskasvanut.

Suur oli laste imestushüüd kui bussiaknast märgati Pokude põneva kujuga peamaja. Paraku jõudis koos meiega Võrumaale ka tugev vihmasadu ja lapsed said seekord tutvuda vaid majas sees oleva maailmaga. Aga vaadata oli palju. Kuulsime kuidas elas ja töötas kunstnik Edgar Valter, kes metsas jalutades märkas puujuurikat vaadates hoopis laulvat saarmast ja kes ise kohtus Pokudega ning kes loodusega suheldes illustreeris ja kirjutas palju raamatud. Ka see maja, mida uudistasime, oli Edgar Valteri joonistuste järgi tehtud. See maja tekitas tunde nagu oleksime puu sees. Laiade laudadega kaetud seinad, üraski näritud puust käsipuud, loomajälgedega põrandakivid, puutüvest pingid ja lauad. Seintel imelised maalid, kust pikalt vaadeldes, võis märgata palju enamat kui esmapilgul silma jäi. Maalides valas Edgar põrandal asuvale lõuendile erinevad värvid, tõusis, vaatles tekkinud kujutist ja tema silmis hakkas arenema lugu mille ta siis pintsliga lõuendile tantsides ka meile nähtavaks maalis. Lapsed õppisid, et asjadest saab aru ka vaadates, ei pea ja ei tohigi kõike käega katsuda. Emotsiooni ja pisut ka hirmu tekitasid trepid mida neljakorruselisel Pokumajal oli palju. Aitäh Ala kooli kokatädidele, kes meile maitsva lõunasöögi kaasa pakkisid ja oligi aeg võtta jalast sahisev suss, panna selga jope ja minna bussi.

Tihedas vihmasajus koju sõites sukeldusime kohati justkui merre kui akendele pahvatas lainena vesi. Ja jope oli ka bussis väga vajalik riietusese sest bussikatus otsustas kohati läbi lasta ja magavaid lapsi veega pritsida. Lasteaias voodisse heites oli kuulda ohet, et küll on kahju, et me õues olevaid loomi vaatama ei saanud. Seega  reis oli tore aga veel nii palju jäi avastada ja soov uuesti minna oli lastel meelel.

Autor: Mari Kahu, Ala lasteaiarühma õpetaja
Greaton

HELME VALLAVALITSUS       Tartu tn 20  68606 Tõrva         tel  766 8450        e-post   postipoiss@helme.ee